Besserat de Bellefon Champagne “Triple B” Brut BIO
kr. 449,00
Første indtryk er friskt og livligt, og champagnen er fyldig med en meget silkeagtig struktur, i fuld harmoni med de komplekse aromaer. Frugtnoter af abrikos, ananas, og fersken. En lang og vedvarende afslutning på denne elegante og fornemme champagne.
- Beskrivelse
- Yderligere information
Beskrivelse
Triple B Brut Nature 2012 Champagne er et blend af 35% Chardonnay, 20% Pinot Noir og 45% Pinot Meunier.
Dette er Besserat de Bellefon’s første BIO Champagne – Elegant, fine bobler og en lang og tør eftersmag. 8 år tog det Besserat de Bellefon at udvikle champagnen Triple B. Alt fra kompost til marken, så der kunne dyrkes biodynamisk uden tilsætning af svovl.
Serveringstemperatur bør ligge mellem 6-8 grader. Passer perfekt til skaldyr, krabber og hummer eller bare nydelse uden mad. En champagne efter danskernes smag. Triple B Cuvée 2012 har en levetid på op til 8-15 år fra produktionsåret.
Besserat de Bellefon Triple B Cuvée 2012 er ikke den eneste vin Topvine forhandler. Vi anbefaler gerne deres Besserat Champagne Blanc De Blancs, læs mere om champagnen her. Klik på linket her og se de andre vine fra Besserat de Bellefon.
Har du lyst til yderligere fordybelse af champagne huset Besserat de Bellefon, så klik her for at gå på deres hjemmeside.
Lidt om Besserat de Bellefon:
Besserat de Bellefon champagne blandt de absolut førende champagnemærker i Epernay. Mange regner dem for et top10 vinhus indenfor området. De slår konstant de allerstørste producenter i konkurrencer. Denne Grand Cru Blanc de Blancs er fra en af de kun 5 markeder i Champagne området, som er godkendt som Grand Cru. I kælderen er der over 20 kilometer gange til opbevaring af champagnen og hele 9 etager ned under jorden. Besserat de Bellefon er en del af Lanson koncernen. Besserat champagne er lavet til store oplevelser og udviklet til Michelin restauranter. Idag er Besserat de Bellefon champagne i flere end 200 Michelin restauranter over hele verden.
Champagne huset har netop færdiggjort deres nyeste facelift og bruger blandt andet Birgit Bardot som frontfigur i lancering af deres nye design. Det nye design slår for alvor igennem midt i 2019 og introduceres til marts på messen ProWein i Düsseldorf. Vi er glade for at være importør af et så godt champagne hus.
Yderligere information
Producent | |
---|---|
Årgang | |
Druesort | |
Dyrkningsmetode | Biodynamisk |
Land | |
Område | |
Drikkes til |