Malcaracter Limited 2018
kr. 199,00
Dyb rubinfarve. I smagen kommer de mørke bær frem med nogle dejlige krydderier. Vinen er blød i munden, meget elegant og velafbalanceret. Man fornemmer blommer og alle de klassiske smagsnuancer fra området.
Robert Parker har netop givet denne årgang 93 point …
- Beskrivelse
- Yderligere information
- Anmeldelser (0)
Beskrivelse
Malcaracter Limited 2018 er produceret af 100 % håndplukkede tempranillo druer fra marker i 830 meter over havets højde. Når vinen er presset lageres den 12 måneder gamle franske og amerikanske egetræsfade. I vinen fornemmes nu dens frugt med en smule eg, som giver en blød, rund og fyldig vin. Serveringstemperatur bør ligge mellem 14-16 grader. Passer perfekt til oksebøffer, lam og stege. Ligeledes til pasta retter, oste eller sammenkogte retter.
Malcaracter Limited 2018 har en levetid på op til 7 år fra produktionsåret.
Malcaracter Limited 2018 er ikke det eneste vin som vingården producer. Vi anbefaler også gerne deres Malcaracter 2019, læs mere om rødvinen her. Klik på linket her og se de andre vine fra Malcaracter.
Lidt om vingården:
Malcaracter Wines blev dannet i år 2015 og er et vingårdsprojekt i Ribera del Duero uden noget andet mål end at bestræbe sig på at vende tilbage til oprindelsen af den castilianske vinavl. Navnet er en hyldest til det castilianske temperament. Det er et bæredygtigt projekt, i harmoni med naturen og med terroiren, der søger at genskabe og forbedre de oprindelige sorter af vinstokke. Det er en tilbagevenden til begyndelsen af Ribera del Duero.
Yderligere information
Producent | |
---|---|
Årgang | |
Druesort | |
Dyrkningsmetode | Økologisk |
Land | |
Område | |
Drikkes til |
Kun kunder, der er logget ind og har købt denne vare, kan skrive en anmeldelse.
Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.