Valley Of The Moon Winery

Valley Of The Moon Winery omfatter både den rige historie og den innovative ånd i Californisk vin. Med beliggende i Sonoma dalen, hvor de første druer blev plantet i 1863 af pioneren George Whitman, ligger en smuk restaureret sten- og redwood vingård, som blev bygget i 1887.

Velsignet med den rige vulkanske jordbund og et særpræget mikroklima, har vingården været leverandør af gode druer i over 100 år.

Et område af “old vine” Zinfandel plantet i 1940’erne suppleres af nyere plantager af Barbera, Sangiovese og Petite Sirah. Alle druerne dyrkes så bæredygtigt som muligt og der bruges kun naturvenlige kemikalier til skadedyrsbekæmpelser. Alligevel er vingården en moderne – endda banebrydende vingård. Det avancerede produktionsanlæg har temperaturstyret ståltanke og man anvender små franske og amerikanske egetræsfade.

Valley of the Moon er søstervingård til Lake Sonoma Winery, og leverer gang på gang flotte og modne vine i flere druesorter. Læs mere om vingården Lake Sonoma Winery, klik her.

Ud over at lave fremragende Sonoma County Chardonnay, Cabernet Sauvignon, Zinfandel og Pinot Noir. Valley of the Moon Winery er førende blandt Californiske vingårde i produktionen af ​​flere spændende up-and-coming vine: Syrah, Sangiovese, Pinot Blanc, Rosato di Sangiovese og Cuvée de la Luna, som er en proprietær Bordeaux-inspireret blanding. 

På vingården er der tilknyttet et smagelokale, hvor gæster kan komme forbi og smage på et glas vin. Der tilbydes ligeledes forskellige former for retter eller tilbehør til vinene i form af for eksempel ost eller chokolade.

Hos Topvine har vi pt. 4 af deres fremragende vine.

Læs mere om vingården, klik her.